Česká pošta

Česká pošta je jednou z nejvyhledávanějších společností pro potřeby rychlého a levného doručení balíků na celém území ČR. Mezi nejrozšířenější způsoby dopravy, které Česká pošta poskytuje, patří tzv. Balík do ruky, Balík Na poštu a Balík Do Balíkovny. Všechny tyto 3 formy přepravy balíků představují oboustranné výhody jak pro internetové obchody, tak i samotné zákazníky nakupující na internetu. 

Balík Do ruky

Největší devizou této služby je možnost vyzvednout si zásilku přesně tam, kde potřebujete, a v čas, kdy se vám to zrovna hodí, a to obvykle následující den po jejím podání. Touto cestou lze přepravovat balíky o hmotnosti až 50 kg. Většinu zásilek bez dobírky lze převzít bezkontaktně bez nutnosti se podepsat. Stačí pouze, když adresát doručovateli sdělí kod zaslaný v SMS nebo e-mailem. Převzetí díky tomu může obstarat i třetí osoba. Na webu České pošty nebo prostřednictvím mobilní aplikace „Změna doručení online“ si adresát může dodatečně změnit místo a termín doručení, případně si Balík Do ruky může nechat přesměrovat na výdejní místa Balíkovny, kde si balíček následně vyzvedne na kod. Adresát obdrží informaci o doručování zásilky (SMS nebo e-mail) již v samotný den podání. Není-li adresát k zastižení, dochází k uložení zásilky na pobočce České pošty. V takovém případě si lze balíček vyzvednout jen na kod bez nutnosti prokazovat totožnost. Tento úkon tak klidně může provést i pověřená osoba. Cestu balíčku lze od začátku do konce podrobně sledovat.

Balík Na poštu

Dalším oblíbeným způsobem přepravy od České pošty je takzvaný Balík Na poštu, kdy si odesílatel vybere libovolnou pobočku České pošty pro vyzvednutí balíčku (do 30 kg), které je možné obvykle následující pracovní den po podání. O odeslání i doručení je adresát informován prostřednictvím SMS i e-mailu a balíček si může vyzvednout jednoduše tam a tehdy, jak se mu to hodí. Vyzvednutí nepodléhá nutnosti prokazovat totožnost, takže se jej může zhostit kdokoliv. Stačí jen znát k tomu určený kod. Místo osobního podání na některé z provozoven České pošty si odesílatel může na základě smlouvy objednat svoz, a nemusí tak na poštu. Stejně tak lze v den podání  ještě změnit výdejní místo. Služba též umožňuje zažádat o změnu doručení na poštu na doručení až domů. V úvahu přichází též prodloužení úložní doby ze standardních 7 dnů na 15, a to jak za strany adresáta, tak i odesílatele. Samotný pohyb zásilky lze monitorovat na stránkách České pošty pomocí služby Track & Trace. 

Balík Do balíkovny

Další oblíbenou službou od České pošty je Balík Do Balíkovny, a to zejména díky nejlepší cenové dostupnosti. Toto řešení je přímo optimální pro e-shopy. Ačkoliv se nejedná o doručení až domů, jsou zde náklady na dopravu nejnižší. Výdejní místa v tomto případě představují takzvané Balíkovny. Ty jsou k nalezení jednak na specializovaných pobočkách České pošty, ale i na dalších místech. Pro vyzvednutí zásilky (max. 20 kg) stačí jen znát kod. Ani zde není nutné předložit občanský průkaz, díky čemuž není výdej vázán na jednu konkrétní osobu (adresáta). Na všech provozovnách České pošty se speciálními přepážkami označenými jako Balíkovna je možné zaplatit dobírku platební kartou. To platí i pro depa. Na všech ostatních místech Balíkovny mimo Českou poštu uhradíte dobírku v závislosti na vybavení provozovny v hotovosti nebo platební kartou. Počínaje podáním zásilky a jejím vyzvednutím, respektive uložením na zvoleném místě Balíkovny konče je adresát průběžně informován (SMS/e-mail).