Fulfillment by Amazon (FBA)

Amazon – největší online tržiště – se těší velké oblibě. Coby premiant mezi internetovými obchody poskytuje tento globální gigant skvělé zázemí nejen pro zákazníky, ale i pro obchodníky, kteří prostřednictvím této platformy prodávají své zboží po celém světě. Ti se mohou opřít mimo jiné o detailně propracovanou a perfektně fungující logistiku. Asi nejznámější službou je v tomto směru tzv. Fulfillment by Amazon, zkráceně FBA. V praxi tento program funguje tak, že za vás Amazon kompletně vyřídí objednávku (vyskladnění, zabalení a odeslání zboží), zajistí profesionální zákaznický servis a ujme se vyřizování reklamací. Online prodejci se tím pádem mohou plně soustředit na marketing a podporu svého e-shopu a celkově na rozvoj svého byznysu. Kromě toho zodpovídají ještě za objednání zboží od dodavatele, výběr produktů k prodeji a jejich dodání do skladu Amazonu, monitorování skladových zásob a odpovědi na dotazy týkající se jednotlivých produktů. Statistiky ukazují, že využívání FBA má pozitivní vliv na růst tržeb.  

Výhody FBA jsou:

  • získání přístupu k zákazníkům využívajících výhod placeného členství (tzv. Amazon Prime). Ti nakupují pouze u prodejců, kteří si zřídili FBA.
  • upřednostnění vás jako prodejce v některých kategoriích produktů
  • bezplatná doprava pro zákazníky při objednávkách v celkové výši nad 35 USD
  • garance rychlého doručení zboží
  • možnost dárkového balení produktů

Jistou, byť logickou nevýhodou (dá-li se to tak nazvat) jsou nemalé poplatky, které si Amazon za využívání služby účtuje. S ním souvisí i povinnost přihlásit se v místě (zemi) skladování produktů k DPH.