Německá online tržiště aneb Nejen prodejem přes Amazon živ je obchodník

Online tržiště v Německu: přehled a srovnání pěti vybraných prodejních platforem 

20. 03. 2020 | David Křišťan

Německý online trh coby šestý největší na světě a třetí největší v Evropě skýtá obrovský potenciál. Ten spočívá mimo jiné v existenci takzvaných online marketplaces neboli online tržišť, která jsou zde velmi rozšířená a těší se rostoucí oblibě. Současným trendem je jejich využití za účelem elektronického prodeje. 

Dle studie s názvem E-Commerce-Markt-Deutschland 2019 (německý e-commerce trh 2019), kterou provedly výzkumný a vzdělávací institut EHI Retail Institute a statistický portál Statista, využívá téměř každý druhý z top 1000 e-shopů v Německu jedno či více online tržišť. Největší zastoupení zde má jednoznačně Amazon, přes který v roce 2018 prodávalo 43 % internetových obchodníků. Těm tak odpadá práce s vytvářením a správou vlastního e-shopu. Tím, že zákazníci tato tržiště znají či na nich v minulosti již nakupovali, se jedná o vskutku snadný a pohodlný způsob,  jak obchodníci mohou proniknout na pole e-commerce. Ti v podstatě jen naskočí do rozjetého vlaku a těží z již existující a zavedené platformy. 

Kromě Amazonu existuje v Německu celá řada dalších takových online tržišť, jež mohou být využity buď jako samostatný prodejní kanál nebo jako doplňkový k již stávajícímu e-shopu. V následujícím přehledu si představíme pět u našich západních sousedů hojně rozšířených prodejních platforem. O některých nebo dokonce o většině z nich jste možná ještě neslyšeli, přesto se vám jistě mohou následující informace při vaší snaze expandovat do zahraničí hodit.

Amazon

Amazon je jasnou jedničkou mezi německými online tržišti. Za zřízení firemního účtu zaplatí online prodejci základní poplatek ve výši 39 EUR měsíčně, k němuž je nutno připočítat poplatky z prodeje, které se v závislosti na kategorii produktu pohybují mezi 7 a 15 %. Připlatit si budete muset tehdy, rozhodnete-li se využívat tzv. Fulfillment by Amazon (FBA). V tomto případě se však Amazon postará o skladování, balení a dopravu a vyřídí veškeré žádosti o vrácení zboží.

Internetoví obchodníci mohou v rámci svého účtu v tzv. Seller Central (prodejní centrála) používat různé analytické a marketingové nástroje, dále pak způsoby rozvržení textu, množstevní slevy a poukazy. Amazon nabízí koncovým zákazníkům následující možnosti platby: bankovní převod, platbu na fakturu, platbu kreditní kartou a poukazy. Aplikace Amazonu patří k nejvyužívanějším v Německu

eBay

Pomyslnou druhou příčku mezi největšími online tržišti v Německu zaujímá eBay, původem, stejně jako Amazon, z USA. Prvotní záměr byl vybudovat aukční portál s použitým zbožím nabízeným jednotlivci. Dnes toto online tržiště hojně využívají i obchodníci, pro něž je online prodej hlavní obživou. 

Cena za registraci, jež funguje na základě předplatného, začíná na částce 39,95 eur v případě základního obchodu (Basis-Shop). V rámci tohoto tarifu můžete nahrát až 400 položek s pevnými cenami. Nejdražší variantou je tzv. platinový obchod (Platin-Shop) určený pro profesionální prodejce s velkým objemem obchodu. Cena za jeho založení je 4 999,95 eur. 

Díky tomu, že každý přidaný produkt je zobrazen samostatně, je úprava stránek s popisky produktů snazší, než jak je tomu u Amazonu. Lze si též zvolit vlastní rozvržení textu v závislosti na značce zboží. Mezi poskytovatele platebních služeb na eBay patří Ayden, Google Pay, Apple Pay, využít lze též klasické způsoby platby, jako je příkaz k inkasu a platba kreditní kartou. V roce 2019 se eBay oddělil od PayPal. 

Rakuten

Původně japonský Rakuten figuruje na německém online trhu od roku 2011. Za tu dobu se natolik etabloval, že přes něj prodává přes 7000 obchodníků více než 22 milionů produktů 3 milionům zákazníků. Podobně jako konkurenční Amazon nachází i Rakuten uplatnění rovněž mimo samotný internetový obchod. Příkladem je bankovnictví, pojišťovnictví a streaming. Firma dokonce vytvořila vlastní bonusový program Rakuten Super Points. Rakuten však na rozdíl od výše uvedeného Amazonu nefunguje jako samostatný obchodní portál. Registrace v rámci základního tarifu vyjde obchodníky na 39 eur za měsíc + procentuální podíl z prodeje. Tarif pro profesionální obchodníky je naproti tomu vypočítáván individuálně a poskytuje prodejcům speciální funkcionality.

Platit lze prostřednictvím PayPal, příkazu k inkasu, platby kartou, zálohy a faktury. Zvláštností tohoto tržiště je, že zákazníci mohou platit hotově na pokladně obchodu REWE, dm, Penny a dalších maloobchodů. Co se týče marketingu, dostane se online prodejcům podpory od vlastní agentury Rakutenu poskytující individuální kampaně, marketingové nástroje, prodejní strategie, jakož i další analýzu obratu a výkonu.

Real

Real má mnoho spotřebitelů v paměti ještě jako řetězec supermarketů s potravinami, ale i jinými druhy zboží.  Od roku 2017 funguje též jako online tržiště nabízející rovněž své vlastní produkty. Za účelem usnadnit evropským obchodníkům přístup na doplňkové prodejní kanály a jejich používání založil real.de spolu s dalšími třemi online tržišti ve Francii, Itálii a Rumunsku tzv. International Marketplace Network (Mezinárodní síť online tržišť). Real.de dále poskytuje osobní poradenství a služby v oblasti marketingu. Základní poplatek za napojení na toto tržiště činí 39,95 eur měsíčně. Smlouva není nijak časově omezena. Přidání produktů do databáze není žádným způsobem zpoplatněno, prodejci musí pouze zaplatit provizi ve výši 6,5-12,5 %.

Hood

 

Hood byl založen v roce 2000 v Německu a má nálepku největšího a nejrychleji rostoucího online tržiště v zemi s více než 10 miliony zákazníků. Hood představuje dobrou alternativu k Amazonu a eBay. Tato platforma sází na servis šitý na míru zákazníkům a na transparentní nastavení poplatků. Pro profesionální obchodníky je registrace bezplatná, cena je dána pouze provizí z prodeje ve výši 3 až 8 % a měsíčním základním poplatkem mezi 10,95 až 29,95 eury. Přes různá uživatelská rozhraní lze využívat rozlišné platební metody. Jmenujme například Klarnu a PayPal či různé přepravní služby. Zato možnosti prezentace produktů jsou do jisté míry omezené a spoustu speciálních funkcí je třeba opatřit si dodatečně. Takto lze například u produktu využít jen jedné fotografie zdarma. Zvlášť zpoplatněno je i použití podnadpisu v názvu produktu a založení další kategorie produktů. V plném rozsahu nejsou dostupné ani možnosti marketingu. Obchodníci si zde mohou za malou částku alespoň deaktivovat reklamy v textu.

Ostatní články:

Co odrazuje od nákupu?

Co odrazuje zákazníky od nákupu v přeshraničním obchodě ?Proniknout na zahraniční trhy sice technicky nemusí být složité, ale obchodníci často naráží na problémy, které zbytečně...

Přeshraniční obchodování

Mezinárodní expanze je po vybudování loajální národní zákaznické základny, dalším krokem k růstu vašeho podnikání. Stát se globální společností je impozantní úspěch, ale ne každý podnik je na tuto velkou výzvu připraven. V Retailys pomáháme klientům jejich podnik nejen připravit, ale také se o něj staráme i po jeho rozšíření. Nad čím byste se ovšem měli zamyslet, než uděláte další krok?  Existuje mnoho věcí, nad kterými je třeba přemýšlet, než začnete prodávat své výrobky nebo služby v zahraničí. Položili jste si otázku, zda máte potenciální zákaznickou základnu na zahraničních trzích, na které chcete jít? Produkt, který s úspěchem prodáváte ve vaší domovské zemi, nemusí nutně mít stejné ohlasy jinde. Nestačí si myslet, že by v zahraničí po vaší nabídce mohla být poptávka. Musíte to vědět.

E-commerce - DACH

Německo, Rakousko a Švýcarsko (kolektivně známé jako země DACH) jsou úzce spjaty geograficky i kulturně a jsou ekonomicky velmi úspěšné. Země DACH mají téměř 100 milionů obyvatel...

Právní náležitosti německého e-shopu: všeobecné obchodní podmínky, Impressum a ochrana osobních údajů

V době nebývalého rozmachu e-shopů a sílící konkurence na poli e-commerce je bezchybná výstavba a správa internetového obchodu nezbytným předpokladem úspěšného prodeje. Z pohledu německého zákazníka, který je považován za náročného a do jisté míry stále ještě konzervativního, to pak platí dvojnásob. V Německu se dbá na dodržování pravidel a...

Expanze do zahraničí: V hlavní roli mezinárodní SEO

Kvalitně a do detailu propracované SEO (Search Engine Optimization) je v dnešní době neodmyslitelným předpokladem úspěšného internetového obchodu. Efektivní optimalizace pro vyhledávače je alfou a omegou propagace každého ambiciózního e-shopu. Pohráváte-li si s myšlenkou expanze do zahraničí, dostává tento pojem jiný rozměr: na řadu zde přichází tzv. zahraniční (mezinárodní) SEO. Proto byste se ještě předtím, než svůj záměr vstoupit na cizí trh začnete realizovat, měli podrobně seznámit s jeho základy. Nebo se rovnou obrátit na profesionální SEO agentury, jež se specializují přímo na mezinárodní SEO. Určitě se to vyplatí, jelikož...

Jak ušetřit za přepravu zboží

Rostoucí náklady na doručení poštovních balíků znepokojují nejednoho internetového obchodníka. Aby také ne, vždyť dle jedné nedávno provedené studie 65 % zákazníků ukončí nákupní proces a opustí košík z důvodu vysokých nákladů na dopravu. 40 % z nich dokonce uvedlo, že v případě, že jim e-shop nenabídne dopravu zdarma, objednávku vůbec neuskuteční. Z toho vyplývá, že chcete-li prosperovat, měli byste výdaje vynaložené na expedici zásilek, a tím i poplatky účtované zákazníkům snížit na minimum, v lepším případě mít na svém prodejním kanále nastavenu dopravu zdarma od určité výše částky. Ale jak to udělat, aby tím zároveň neutrpěl váš zisk? V tomto článku přinášíme 5 tipů, jak snížit náklady na přepravu zboží a mít je dlouhodobě pod kontrolou.

3PL: nová dimenze logistiky

V minulém článku jsme vás obeznámili s možnostmi, jak jako provozovatelé e-shopu můžete snížit náklady na přepravu zboží zákazníkům. Jako jedno z řešení jsme neopomněli uvést takzvanou logistiku třetí strany, zkráceně 3PL (z anglického third-party-logistics). Vzhledem k tomu, že se těší čím dál větší oblibě, rozhodli jsme se věnovat tomuto tématu celou jednu samostatnou kapitolu. Co přesně se pod tímto pojmem skrývá, jak lze tuto službu využít a profitovat z ní, jaké jsou její výhody a nevýhody? To vše se dozvíte v následujících řádcích.

Fulfillment by Amazon: rozjeďte svůj byznys ve velkém

V dnešním blogu opět navážeme na předchozí článek. Zatímco minule jsme vám popsali princip fungování tzv. 3PL (logistika třetí strany), tentokrát popíšeme jednu její konkrétní, významnou a velmi oblíbenou formu, kterou je Fulfillment by Amazon (FBA). Jedná se o...

Jak provozovat e-shop v letních měsících

Léto v e-commerce: 6 + 1 tip, jak přežít \"okurkovou sezonu\"Léto, to je čas dovolených, částečného sladkého nicnedělání a relaxace. Alespoň pro mnohé, jistě se totiž najdou tací,...

Retailys navázal spolupráci s Comgate

Koronavirová pandemie znamenala pro e-commerce, na rozdíl od mnoha jiných odvětví, obrovský nárůst. V průběhu globální pandemie zaznamenala evropská i česká e-commerce obrovský...

Vyzbrojte svůj e-shop na Vánoce - Kalkulujte!

Počet vánočních dárků nakoupených na internetu pravidelně roste, online prodeje v tomto období rok od roku překonávají ty z minulých let. Letošek je navíc nesmírně specifický a...

Vyzbrojte svůj e-shop na Vánoce - Navyšte kapacity!

Blížící se konec roku představuje pro internetové obchody zpravidla absolutní vrchol sezony a rok 2020 bude opravdovou výzvou. Zároveň provozovatelům e-shopů přidělává nemalé vrásky...

Vyzbrojte svůj e-shop na Vánoce - Odlište se!

Advent klepe na dveře a s ním přichází pro většinou e-shopů nejdůležitější a nejplodnější část roku. Pomyslný jazýček na vahách, zda byla sezona úspěšná, či...

Omnichannel: budoucnost e-commerce

Že ještě neznáte omnichannel? Seznamte se!Oblast e-commerce se vyznačuje neskutečně rychlým vývojem. Je-li celkový pokrok patrný u všech odvětví napříč veškerými sférami...

Není kanál jako kanál aneb Omnichannel ≠ multichannel!

Multichannel vs. omnichannel: najděte x rozdílůV minulém díle blogu jsme se společně podívali na termín “omnichannel” (“strategie omnichannel\") a jeho význam, jakož i na jeho...

Pravidelné novinky v e-mailu

Připravujeme pro vás pravidelnou dávku informací ze světa online e-commerce a novinek v Retailys. Schránky odběratelů našich newsletterů jsou vždy jednou měsíčně plné zajímavého...