Přehled e-commerce ve Spojeném království

Spojené království Velké Británie a Severního Irska (Velká Británie nebo Spojené království) je ostrovní stát u severozápadního pobřeží kontinentální Evropy. Země má vlastní měnu a v lednu roku 2020 ukončila procesem brexit členství v Evropské unii. Stát tvoří 4 země: Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko. Země je vysoce rozvinutá a sedmá největší ekonomika světa s druhými největšími výdaji na obranu. V posledních letech dosahuje vysokých tržeb oblast e-commerce a nákupy na internetu jsou víc a víc populární. V našem článku poskytneme informace, jak široce se používá elektronický obchod ve Velké Británii, druhy nejvíc prodávaného zboží, představíme výhody a nevýhody při expanzi s vaším e-shopem.

Základní sociální a ekonomické údaje

Francie (Francouzská republika) je státním zřízením poloprezidentská republika. V čele státu stojí prezident. Země má tržní ekonomiku. Většina obyvatel mluví jedním jazykem – francouzštinou, která je také jazykem úředním. V národnostním složení převládají Francouzi, pak následují Portugalci a Italové. V roce 2002 přestal stát používat svou historickou měnu francouzský frank, kterou nahradila měna společná – euro (EUR). Hlavním městem je Paříž. Francie se skládá z 18 správních regionů: 13 z nich leží v evropské části (tzv. metropolitní Francie) a 5 území je zámořských (tzv. zámořská Francie).

Počet obyvatel v r. 201966,44 milionů
Rozloha243 610 km2
Hustota zalidnění270 obyvatel/km2
HDP v r. 20182 532 miliard EUR
HDP na hlavu v r. 201838 113 EUR
HDP v r. 2019 (odhad)2 456 miliard EUR 
HDP na hlavu v r. 2019 (odhad)36 725 EUR 
Roční narůst HDP1,4 %

Spojené království Velké Británie a Severního Irska (Velká Británie nebo Spojené království) je unitární konstituční parlamentní monarchie. Panovník má rozsáhlé formální pravomoci, ale jeho role je především ceremoniální. Převážnou část výkonné moci vykonává ve jménu panovníka vláda v čele s premiérem. V národnostním složení převládají Angličané, Velšané a Skoti. Úředním jazykem je angličtina. Obyvatelé vyznávají anglikánskou církev (60 %). Spojené království si při vstupu do EU vyjednalo výjimku z povinnosti zavést euro a její úřední měnou je britská libra (GBP). Spojené království tvoří 4 země: Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko a má další 14 zámořských teritorií po celém světě. V současnosti se země nachází v přechodné fázi související s jejím vystoupením z Evropské unie.

Po druhé světové válce se urychlil rozpad britské koloniální říše a začala dekolonizace. Mnohé bývalé kolonie se Spojeným královstvím udržují nadstandardní vztahy ve společenství národů Commonwealth. Spojené království je členem skupiny G8 a patří k nejrozvinutějším zemím světa. Země byla v minulosti rodištěm průmyslové revoluce. Spojené království je stále významným průmyslovým státem, ale výrobky se změnily. Důležitosti nabyla novější průmyslová odvětví: elektrotechnika, potravinářství a chemie. Většina obyvatelstva pracuje ve službách. Dnes jsou nejdůležitějším nerostným bohatstvím velká naleziště ropy a zemního plynu nacházející se v Severním moři. 

Nejdůležitějšími odvětvími hospodářství byly v roce 2018 velkoobchod a maloobchod, doprava a ubytování, stravování (18 %), veřejná správa a vzdělávání (17,5 %) a průmysl (14 %). Obchod v rámci EU představuje 47 % celkového vývozu Spojeného království, z toho 10 % do Německa, 7 % do Francie a 7 % do Nizozemska. Pokud jde o země mimo EU, nejvýznamnější exportní země jsou Spojené státy (13 %) a Čína (6 %). Dovoz se z 53 % realizuje z členských států EU, z toho 14 % z Německa a 5 % z Francie. Co se týká zemí mimo EU, nejvíce (10 %) se dováží ze Spojených států a z Číny (9 %). Daňové zatížení ve Velké Británii je 20 %.

Přehled stavu e-commerce ve Spojeném království

Počet uživatelů internetu58,46 milionů
Míra užívání internetu88 %
Objem tržeb za r. 201864,765 miliard EUR
Odhad tržeb pro r. 201969,878 miliard EUR
Odhadovaný meziroční růst7 %
Počet aktivních e-shopů51 000
ARPUcca 1 174 EUR

Míra užívání internetu je vysoká – v roce 2019 to bylo 88 %, což je 58 milionu obyvatel a předpokládá se, že do roku 2024 by měl tento podíl dosáhnout 92 %, což je 61 milionů lidí. Mobilní telefon vlastní 92 % obyvatel (nižší oproti jiným státům Evropy), z toho 77 % vlastní chytrý mobilní telefon. Počítač má 74 % populace, což je poměrně vysoké číslo, tablet pak vlastní 53 % lidí. 90 % obyvatel s připojením k internetu ho využívá minimálně 1x denně, 8 % alespoň jednou za týden, 2 % alespoň jednou za měsíc a 1 % méně než jednou z měsíc. Vysoký počet aktivních e-shopů svědčí o tom, že na trhu existuje poměrně vysoká konkurence. 

Věková struktura uživatelů internetu víceméně odpovídá struktuře populace. Nejvýznamnější podíl (dohromady 69 %) mají věkové skupiny od 25 do 54 let. Menší podíl pak mají věkové skupiny v rozmezí 18 až 24 (13 %) a 55 až 64 (18 %) let. 

E-commerce ve Spojeném království

Online nákupy jsou ve Velké Británii velmi populární a dosahuje obrovských tržeb. Podíl e-commerce na celkových tržbách neustále roste a jeho podíl je již více než 33 %. Britové utratí za online nákupy v průměru 1 174 EUR ročně, což je kolem 30 000 českých korun. Předpokládá se, že v roce 2023 průměrná roční útrata dosáhne 1 420 EUR, což je kolem 36 000 českých korun. 

Mezi lety 2018 a 2019 se předpokládá, že britská oblast e-commerce naroste o 7 % a dosáhne 69,878 miliard EUR. Podle statistiky do roku 2024 naroste každoročně o 6 % a ve zmíněném roce dosáhne tržeb 90,049 miliard EUR. Oblast internetového prodeje se podílí na celkových tržbách zhruba na 22 %. 

Spojené království je jedním z největších přeshraničních vývozců zboží prodaného online na světě. Velkou zásluhu zde má popularita britských značek po celém světě a fakt, že anglický jazyk již často při nákupu nepředstavuje jazykovou bariéru. Nejintenzivnější obchodování probíhá mezi Spojeným královstvím a USA. Spojené království je současně neoblíbenější destinací pro přeshraniční online nakupování mezi evropskými online nakupujícími – má 60 % podíl na trhu přeshraničního internetového obchodu. Podle průzkumu kolem 15 % online zákazníků pravidelně nakupuje na zahraničních e-shopech, a to alespoň jednou týdně. 

Nejprodávanější kategorie zboží

Mezi prodávanými kategoriemi převládá oblečení s 30 % podílem na celkových tržbách e-commerce. Daná kategorie dosáhla v roce 2019 celkového obratu v 20,711 miliard EUR. Dalším oblíbeným sortimentem nakupovaným online jsou hračky pokrývající 20 % tržeb, dále elektronika a potraviny, jejichž podíly jsou přibližně stejné a dosahují kolem 17 %. V následujících letech daná tendence nezmění – budou narůstat celkové tržby, ale podíl každé kategorie bude stejný. 

Platební metody

Nejpoužívanější platební metodou je e-peněženka (především PayPal), pomocí které bylo v roce 2019 zaplaceno 66 % nákupů. Na druhém místě se nachází platební karta se 17 % podílem na počtu celkových plateb. Relativně stejný podíl na platbách má bankovní převod a dobírka 7 %. Předpokládá se, že do roku 2023 zaznamená platba e-peněženkou významný narůst a dosáhne 81 % podílu na celkových platbách, přitom významný pokles zaznamená platební karta a dobírka. Bankovní převod a ostatní metody placení budou obsazovat stejný podíl.

Doprava

Abyste mohli doručit objednávky do Velké Británie můžete využít několik mezinárodních logistických společností:

  1. Zásilkovna – má rozptýlenou evropskou síť dopravy, širokou síť výdejních míst, v současné době patří mezi nejlevnější dodavatele balíků v Evropě.
  2. Hermes – nabízí logistiku námořní a letecké dopravy, komplexní služby včetně skladování či řízení reklamací. Společnost se snaží být spolehlivým partnerem pro maloobchodníky a realizovat řešení na míru.
  3. Royal Mail – společnost nabízí založení účtu na webu a využití množstevních slev. Nabízí dopravu po Evropě, ale i mimo ni. Většina balíků bude doručena už druhý den. Nabízí speciální nabídku spolupráce pro podnikatele.
  4. Transglobalexpress – společnost poskytuje služby v oblasti celosvětové dodávky do 220 zemí světa. Nabízí kurýrní služby od domu ke dveřím, spediční služby v letecké a námořní dopravě.
  5. TNT Express – poskytuje široký sortiment přepravních služeb, prioritou pro danou firmu je to, že se snaží propojit byznys a zákazníky.
  6. DHL – je přední světovou poštovní a logistickou společností. Skupina poskytuje mezinárodní portfolio služeb, včetně nákladní dopravy, správy dodavatelského řetězce a řešení elektronického obchodování.

Online platformy ve Spojeném království

  1. ě lokalizován pro Velkou Británii a je jednoznačným lídrem na trhu. Amazon je internetový obchod americké společnosti ve státě Washington a patří mezi nejstarší a největší obchody svého druhu na světě. Měsíčně obchod navštíví kolem 447 milionů lidi.
  2. Asos.com je specializovaný online prodejce módy a kosmetiky pro muže a ženy. Společnost je přední původně britská společnost, která funguje v mnoha zemích Evropy a Asie. Každý měsíc obchod navštíví 54 milionů lidí.
  3. Argos je druhou nejnavštěvovanější e-commerce platformou v zemi. Provozuje více než 800 obchodů ve Velké Británii a Irsku. Je to dceřiná společnost britského maloobchodního prodejce Sainsbury, který prodává elektroniku, domácí a zahraniční výrobky, oblečení, hraček a sportovního vybavení. Měsíčně web navštíví kolem 51 milionů lidí.
  4. Asda.com je společnost vlastněná americkým maloobchodním gigantem Walmartem. V nabídce má potraviny a různé spotřební, oděvní a domácí výrobky. Společnost poskytuje také finanční služby a předplatné na mobilní telefony, které jsou nabízeny prostřednictvím online platformy. Měsíčně web navštíví kolem 26 milionů lidi.
  5. Tesco je třetí největší prodejce ve světě a jeden z největších společnosti ve Velké Británii. Společnost provozuje hypermarkety a obchody se smíšeným zbožím. Prostřednictvím svých kamenných obchodů a online platforem prodává potraviny, domácí a hygienické potřeby, oblečení, finanční a telekomunikační služby. Web navštíví kolem 25 milionu lidí měsíčně.

Mezi největší cenové srovnávače patří:

  1. eBay.co.uk je americká platforma, která umožňuje lidem a podnikům prodávat přímo prostřednictvím své online aukční platformy. Organizuje prodej produktů od osobních a dopravních prostředků po elektroniku a módu, dům a zahradu, sport a hračky. Web navštíví kolem 356 milionu lidí měsíčně.
  2. Kelkoo.co.uk je to online srovnávač, který zahrnuje miliony produktů a tisíce maloobchodníků. Díky rychlým výsledkům vyhledávání můžete okamžitě porovnat nejnovější nabídky.
  3. PriceSpy je to jednou z nejlepších služeb pro porovnání cen a produktů na světě, a snaží se vést spotřebitele k chytřejším nákupním rozhodnutím. Nabízí obrovskou sadu produktů za správné ceny. Nabízí své služby zdarma, poskytuje řadu výhod jako např. sledování změny cen, recenzí a ukládání seznamů produktů.

Vysoké popularity nabývá možnost podívat se nebo produkt vyzkoušet v obchodě a poté produkt koupit za lepší cenu online prostřednictvím smartphonu nebo tabletu. 

Sociální sítě

Celkem je na sociálních sítích zaregistrováno kolem 45 milionů lidí, což je 67 % populace. Zhruba 59 % z nich využívá pro přístup k sociálním sítím svůj mobilní telefon. Nejoblíbenější sociální sítí je Facebook se 40 miliony uživatelů. Druhé místo obsazuje Instagram s 24 miliony, a na třetím místě se nachází Twitter se 14 miliony uživatelů. 

Sociální sítě

Celkem je na sociálních sítích kolem 4,4 milionů aktivních uživatelů, což je přibližně 50% celkového obyvatelstva. Nejvíc je užíván Facebook, kde je zaregistrováno přes 3,9 milionů obyvatel. Druhé místo obsazuje Instagram se 2,3 miliony uživatelů, na třetím místě je WhatsApp – přes 0,5 milionu uživatelů. V Rakousku je vysoká míra užívání sociálních sítí, proto se propagace na nich při expanzi určitě vyplatí.

Zajímavosti e-commerce trhu ve Spojeném království

  1. Britský trh je přitažlivý díky vysoké částce, kterou Britové pravidelně utrácí za online nákupy.
  2. Elektronický obchod ve Velké Británii je na vysoké úrovni a má vynikající infrastrukturu.
  3. Při expanzi je možné využít řady online platforem, tržišť a srovnávačů, které vámv počátcích mohou významně pomoci se získáváním zákazníků.
  4. S pokračujícím nárůstem sociálních sítí je marketing sociálních medií kanálem, na kterém firmy s největší pravděpodobností v příštích letech zvýší své investice do elektronického obchodování.

Existují zde ale také mnohá specifika trhu, která je dobré mít na paměti:

  1. Vysoká rozvinutost trhu znamená velkou konkurenci, nezapomeňte tedy důkladně zanalyzovat místní trh a konkurenty.
  2. Vysoká životní úroveň a vysoké útraty poukazují na to, že náklady na provoz e-shopů a propagaci na internetu budou vysoké.
  3. Dopravu doporučujeme zajistit přes mezinárodní společnosti, které jsou schopny zajistit dopravu za nízkou cenu.
  4. Doporučujeme vám zajistit kamennou prodejnu, kde si zákazníci budou moci vaše produkty vyzkoušet.
  5. Doporučujeme vám sledovat vývoj situace související s odchodem Spojeného království z EU.