Retailys na podnikatelské misi v Japonsku a Jižní Koreji

Společnost Retailys se v zastoupení CEO Petra Hellera a COO Alžběty Hruškové zúčastnila v termínu 10.6.-17.6.2023 Podnikatelské mise do Japonska a Jižní Koreji. Zaměření mise bylo zejména na oblast moderních technologií, IoT, AI a metaverse. Mise byla organizovaná Svazem průmyslu a dopravy ČR pod vedením viceprezidentky Mileny Jabůrkové a doprovázela místopředsedu vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj ČR Ivana Bartoše. Na organizaci programu na místě se významně podílelo Velvyslanectví ČR v Tokiu a Soulu ve spolupráci s místními partnery.

Mise byla zahájena 3. obchodním a investičním fórem, které společně s velvyslanectvím v Tokiu, Svazem průmyslu a dopravy a CzechInvestem uspořádala japonská vládní agentura JETRO – Japan External Trade Organization. Tato agentura významně podporuje zahraniční společnosti a inovativní start-upy ve vstupu na japonský trh. Fóra se zúčastnilo více než 100 japonských firem, které na B2B networkingu projevily velký zájem o expanzi do Evropy. Právě e-commerce omnichannel řešení Retailys (http://www.retailys.cz) jim dokáže zprostředkovat rychlý a jednoduchý vstup na evropský trh. Japonsko hraje významnou roli v zahraniční politice ČR, jelikož je po Německu druhým nejvýznamnějším investorem, proto je o expanzi japonských firem do ČR velký zájem. “Navázali jsme kontakt s několika japonskými prodejci a výrobci, kteří nás přišli cíleně oslovit a měli zájem o naše řešení. Jelikož je vstup na náš trh pro Asiaty komplikovaný díky fragmentaci e-commerce v Evropě a existenci velmi rozdílných lokálních specifik, Retailys jim expanzi značně usnadní,” podotýká Petr Heller, CEO Retailys.

Quantum computing jako budoucnost IT

Následně se delegace přesunula na University of Tokio, kde vybranou část delegace přivítalo vedení univerzity a proběhlo představení kvantové spolupráce v rámci QIIC (Quantum Innovation Initiative Consortium) a možnosti společných projektů. Přednášel zde také odborník na kvantové technologie z ČVÚT, profesor Igor Jex, který byl členem akademické části delegace. Kvantový počítač bylo možno vidět jak na univerzitě, tak i následující den v Kawasaki Incubation centre, kde je umístěn počítač IBM Quantum System One. “Bavíme se o prvním skutečně komerčním kvantovém počítači na světě s výpočetním výkonem 27qbit. Přestože quantum computing je stále v začátcích, je to oblast, kterou je třeba bedlivě sledovat, protože v blízké budoucnosti značně ovlivní oblasti jako AI, kryptografie, předpovědi počasí či vývoj nových léků,” dodává Petr Heller.

Kvantový počítač a Petr Heller (CEO)

Druhý den byl zahájen prezentacemi na Česko-japonské ambasádě. Japonské i české firmy působící dlouhodobě v Japonsku přiblížily japonskou obchodní kulturu, obchodní příležitosti a japonský ICT sektor, který zaujímá 6 % globálního podílu na trhu. Očekává se, že celkové výdaje japonských ICT podniků v roce 2023 očekávají nárůst o 4,7 % oproti roku 2022, pro české ICT firmy je proto nejlepší doba navazovat partnerství s japonskými firmami. Poslední prezentace byla pozvánka na EXPO Osaka 2025 od generálního komisaře Ondřeje Sošky, který má na starosti český pavilon. Večer se rovněž v prostorách ambasády konala slavnostní recepce u příležitosti návštěvy vicepremiéra ČR v Japonsku, kde Retailys prohluboval navázané obchodní kontakty.

Slavnostní večer na česko-japonské ambasádě v Tokiu

Výzkum AI a robotiky v Hiroshimě

Třetí den se delegace přesunula pomocí vysokorychlostního vlaku šinkanzen do Hirošimy, města, které je neodmyslitelně spjaté s hrůzami války a ničivou silou nukleárních zbraní. V centru dnes již moderního města navštívili Peace Memorial park, jehož dominantou je Atomový dóm – jediná budova, která výbuch bomby přežila, a kterou postavil československý architekt Jan Letzel. Klíčová byla ale návštěva Hiroshima University, kde byl představen výzkum zaměřený na mozek a mysl a vrcholem programu byla ukázka právě probíhající operace lidského těla, kterou vykonával chirurgický robot Hinotori. Univerzita se také věnuje využití AI, na kterou je zaměřený tzv. Hiroshima Sandbox, iniciativa na podporu inovací a startupů, zejména v oblasti IoT a AI.

Smart cities a inteligentní gridy v Korei

Další program mise následoval v Jižní Koreji, a to konkrétně ve správním městě Sejong nedaleko Soulu. Město prakticky postavené na zelené louce se dnes pyšní pokročilými smart grid systémy, které např. monitorují město a řídí distribuci energie. Inteligentní dopravní systémy poskytují informace o veřejné dopravě v reálném čase, což přispívá k minimalizaci dopravních zácp a zlepšuje mobilitu. V řídícím centru projektu Smart City of Sejong bylo možno nahlédnout, jak využívají AI ve video analýze pro prevenci kriminality či řešení dopravních špiček.

Druhá zastávka následovala v Daejongu, kde delegace navazovala partnerství v energetickém konglomerátu Kepco, který patří mezi top 10 světových poskytovatelů energie s kapacitou 82,7GW. Zde byla možnost nahlédnout do výzkumného centra a aktuálních projektů pro digitalizaci energetického průmyslu.

Metaverse jako budoucnost virtuálního obchodu

Poslední den měla delegace možnost účasti na veletrhu Metaverse Expo 2023 v Soulu, kde byly k vidění exhibice z kategorií jako je bezpečnost, NFT, vzdělávání, ale zejména nové metaverse platformy, které nás díky využití v e-commerce velmi oslovily.

“Navázali jsme spolupráci se společností, která umožňuje vytvoření virtuálního e-shopu, kde mohou zákazníci získat naprosto odlišný zážitek během nakupování. Virtuální obchod využívá pokročilé funkce, jako je gamifikace, virtuální vyzkoušení produktu, avatary k zapojení zákazníků nebo generativní nástroje AI, které zvyšují konverzi. Plánujeme toto řešení představit především našim klientům z oblasti módního a kosmetického průmyslu a integrovat do našeho systému,” vysvětluje Alžběta Hrušková, COO Retailys, která s danou firmou zahájila jednání.

Roboti v Naveru a nové možnosti pro evropské prodejce

Dále se naskytla unikátní příležitost nahlédnout jako druzí v historii do hlavní budovy korporátu Naver. Tato společnost je hlavním online vyhledávačem v Jižní Koreji, a také poskytovatelem dalších aplikací a služeb jako např. Naver Maps, které jsou pro pohyb v Korei nezbytné, protože např. Google Maps nemají pokrytí tak kvalitní. “Retailys zprostředkovává napojení na přední světová marketplaces typu Amazon nebo eBay a právě Naver Marketplace by mohl být dalším krokem pro expanzi evropských prodejců do Asie,” upřesňuje Petr Heller. Během prezentace byl představen také systém Hyperscale AI a služba HyperCLOVA X, která je konkurenceschopným modelem známého ChatGPT s další projekty jako např. ARC systém, který ovládá více než 100 robotů, kteří v budově Naveru nahrazují některé lidské činnosti.

Roboti společnosti Naver

Podnikatelská mise do Japonska a Jižní Koreje byla pro společnost Retailys úspěšnou příležitostí k navázání nových partnerství a rozvoji obchodních vztahů v tomto regionu. Retailys již několik let vlastní pobočku v Singapuru a díky zaměření firmy i na sektor AI je Japonsko i Jižní Korea skvělou volbou pro nová partnerství. Čilý networking probíhal ale i mezi účastníky této mise, kterou tvořil tým pana místopředsedy Ivana Bartoše, přední čeští podnikatelé a kapacity z českých univerzit.

Vyzkoušejte Retailys nezávazně

Nezávazně si vyzkoušejte, jak funguje Retailys, jaké má funkce, a jak vám vyhovuje uživatelské rozhraní. Zdarma si vytvoříte e-shop do 10 produktů a 10 objednávek.
Vyzkoušet zdarma